Скачать

Економіко-географічна характеристика Миколаїва

ЗМІСТ

Вступ

1. З глибини сторіч

1.1 Заснування колиски Чорноморського флоту

1.2 Це стародавня земля, благодатний південь України

1.3 Будівництво судів

1.4 Час великих випробувань

2. Суднобудування і судноремонт - головна область промисловості

2.1.1 Загальна характеристика галузі

2.1.2 Найпотужніші представники галузі

2.2. Машинобудування

2.3 Електротехнічна і електронна промисловість

2.4 Металообробна промисловість

2.5 Виробництво неметалічних мінеральних виробів

2.6 Легка промисловість

2.7 Харчова сфера

2.8 Загальна характеристика об'ємів промислової продукції

3. Транспортна інфраструктура

3.1. Загальна характеристика транспорту

3.2 Водний транспорт

4. Гуманітарна область

4.1 Духовний культурний потенціал

4.2. Наука і освіта

5. Демографічна ситуація

6. Природно-екологічний комплекс

6.1 Стан навколишнього середовища міста

6.2 Об'єкти природно-заповідного фонду на території міста

7. Миколаїв в міжнародних організаціях

7.1 Міжнародна Асамблея столиць і крупних міст країн СНД (МАГ)

7.2 Міжнародний Чорноморський Клуб (МЧК)

7.3 ICLEI - міжнародна асоціація місцевих органів влади

Висновок

Література


Вступ

Миколаїв - місто, яке живе своєю особливою, не схожою ні на чию іншу, життя. В порівнянні з іншими містами він молодий - йому всього лише 200 з невеликим. Але за ці роки він зміг перетворитися з дикої і необжитої місцевості на околиці Російської Імперії в найбільший індустріальний центр, гордість для всіх, хто в нім живе і працює. У долях людей і міст є багато схожого. Вони народжуються, отримують імена і набувають професій. Миколаїв же спочатку отримав професію, потім ім'я, і, лише через якийсь відрізок часу, отримав право іменуватися містом.

Історія міста Миколаєва нерозривно пов'язана з морем. З самого початку свого життя місто присвятило своє життя суднобудуванню, створенню Чорноморського військового флоту. Ще за рік до того, як 7 серпня 1789 року генерал-губернатор Новоросійського краю князь Г.А. Потемкин підписав свій знаменитий указ про заснування міста Святого Миколи, в гирлі річки Інгул, де нині завод їм. 61 Комунара, була закладена суднобудівельна верф. А зручне географічне розташування приморського міста зумовило і його друге призначення - бути пунктом морської торгівлі. Порт і верф - ось, що визначало зовнішність міста.

Сьогодні Миколаїв - адміністративний центр Миколаївської області. Він займає дев'яте місце за чисельністю населення в Україні; тут проживає понад 500 тис. чоловік. Загальна площа міських земель складає 25,3 тис. га. Загальна довжина вулиць, проїздів і набережних - 960 км.

Сучасний Миколаїв є унікальне поєднання. По-перше, Миколаїв - це крупний промисловий центр. Крім того, що, через своє географічне положення Миколаїв орієнтований на суднобудування і морські перевезення. Тут були побудовані унікальні крейсери авіаносці, китобійні бази, рефрижератори, траулери, балкери. Синхронно розвивалося будівництво турбін, дорожніх машин, електротехнічного і електронного устаткування, кольорова металургія, парфюмерна, легка і харчова промисловість. Миколаїв має розгалужену мережу різноманітних транспортних комунікацій.

По-друге, у нашого міста багата культурна спадщина. Випускники вищих учбових закладів щорічно збільшують кількість висококваліфікованих фахівців на підприємствах і організаціях не тільки Миколаєва, України, але і ближнього, і, особливо останнім часом, далекого зарубіжжя.

Місто живе активним міжнародним життям.

Завдяки щоденній праці, таланту, інтелекту і терпінню миколаївців, їх місто рік за роком росте, хорошіє, дарує людям надію на щасливе майбутнє.


1. З глибини сторіч.....

1.1 Заснування колиски Чорноморського флоту

миколаїв суднобудівельний промисловість транспортний

З трьох боків омиваний водами Інгулу і Південного Буга, він з висоти пташиного польоту схожий на розкриту долоню, звернену до сонця. Флотське і корабельне місто, улюблене дітище князя Потемкина-таврічеського, закладений їм в 1789 р. в прекрасному місці, на дивно живописному півострові при злитті Інгулу і Південного Буга, він міг би з часом стати “південною столицею” Росії, що прорубала, нарешті, вікно до чорноморського простору, в Середземномор'ї. Проте історія розпорядилася інакше. Миколаєву довелося стати містом-верф'ю, колискою Чорноморського флоту, городом-мастеровим, одним з центрів кораблебудування Росії, а потім і Радянського Союзу. Така специфіка наклала відбиток на долю, характер і навіть зовнішній вигляд Миколаєва. Проте, місто росло, розвивалося, жило своїм життям. Сьогодні це крупний обласний центр України з півмільйонним населенням, відомими у всьому світі промисловими гігантами, розвиненою соціальною сферою, це широкі, озеленюючі проспекти, це повний чарівність центр, це красені Південний Буг і Інгул.

1.2 Це стародавня земля, благодатний південь України

Тут спекотний степ зустрічається з блакитними валами Чорного моря, терпкі запахи степових трав змішуються з солоним вітром морських просторів. Причорноморська земля пам'ятає скіфів, стародавніх греків, слов'янські племена, ногайські орди, вольних запорізьких козаків... До цього дня, літні зливи вимивають з тутешньої землі осколки грецьких амфор, почорнілі монети, глиняні турецькі і козацькі трубки, інші релікти старовини, які допомагають крок за кроком відтворювати історію Миколаєва.

Але інтенсивне заселення Миколаївського півострова почалося в останній чверті ХVІІІ століття вже після звільнення Північного причорномор'я від турецьких завойовників і виходу Російської держави до Чорного моря. Росії потрібний був свій флот. До того, як Миколаїв отримав офіційний статус, він іменувався досить скромно - верф на Інгулі. Місце це було в гирлі річки Інгул, при впаданні його в Бузький лиман. Вдень підстави Нової Верфі, що надалі стала Миколаєвом, вважається 27 квітня 1789 р. Цим числом датовано розпорядження Потемкина Фалєєву "Завести верф на Інгулі".  Ім'я своє вона отримала через рік, після звитяжного штурму Очакова російськими військами під командуванням А.В.Суворова. Очаків був узятий в грудні 1788 р., в день Святого Миколи, захисника моряків. У його честь і назвали нове місто. Чесно кажучи, на цей момент в новонародженому місті по документах було тільки 26 дворів і жителів: 105 чоловіків і 42 жінки. Проте вже через 2 роки в 1792 році в місті було 1 церква, побудована в 1790 р., 13 магазинів, 158 кам'яних будинків, 61 землянка, 209 мазанок, 149 лавок, 1566 жителів і 1734 тимчасові робочі. Первопоселенцамі були рекрути з кріпосних селян, в основному з північних губерній. З ім'ям Святого Миколи, одного з найшанобливіших святих на Україні і в Росії зв'язані і перша церква і перший корабель. 46-гарматний фрегат “Святий Микола” був спущений на воду в серпні того ж року, а вже в липні 1791 року біля мису Каліакрія він отримав своє перше бойове хрещення. Суднобудуванню і флоту повністю було підпорядковано життя міста. Майже сто років тут дислокувався штаб Чорноморського флоту. З Миколаєвом пов'язані імена видатних флотоводців Ф.Ф. Ушакова, П.С. Нахимова, В.А. Корнілова, А.С. Грейга, Ф.Ф. Беллінсгаузена, М.Л. Лазарева, Г.І. Бутакова.

1.3 Будівництво судів

Говорять, саме адмірал Ф.Ф. Ушаков передав сюди з Севастополя перші саджанці білої акації і чагарників для прикраси Миколаєва. При губернаторові міста - адміралові А.С. Грейге в місті вперше була зроблена спроба побудувати водопровід, що доставляв воду як в райони, заселені морськими офіцерами, так і в робочу слобідку, почалася прокладка кам'яних тротуарів, озеленення вулиць.

Місто росло, розвивалося, жило своїм життям. Створений в кінці ХVІІІ ст. план забудови міста швидкими темпами був закріплений на місцевості вже в перше десятиліття його існування і цілком, без змін зберігся до наших днів, будучи унікальним містобудівним пам'ятником епохи класицизму. Відкриття в 1862 р. в місті комерційного порту послужило поштовхом до перетворення Миколаєва у великий торговий порт. Цей факт знайшов своє відображення в гербі міста, яке було затверджене в 1883 і відновлене в 1997 рр. Так, в проекті “Записки про герб військово-портового міста Миколаєва” виконуючого посаду керівника гербовим відділенням департаменту герольдії Сенату було вказано: “Оскільки місто Миколаїв є одним з найголовніших портів Південної Росії, то залишаючи митру і палицю я вважаю зобразити в гербі цього міста понад те корабель”. Вже в кінці ХІХ ст. Миколаївський порт займав третє місце після Петербургу і Одеси за об'ємом торгівлі із закордоном, а по експорту зерна, постачальниками якого були степові губернії, - перше місце в країні. Сам же Миколаїв стає великим промисловим центром на півдні України.

Йшли роки, парусний флот застарівав, йому на зміну прийшли судна з паровими двигунами. У Миколаєві стали будуватися нові верфі, зводилися промислові підприємства.

Бури історії не щадили Миколаїв. У жовтневі дні 1917 р. його називали “червоним Пітером України”. У 1918 р. місто вперше пережило окупацію іноземними військами. У 1920 р. тут остаточно затвердилася Радянська влада. Під час Другої світової війни 1789-90 рр.

1.4 Час великих випробувань

Миколаїв майже три роки був окупований гітлерівськими загарбниками. Але жоден корабель, завдяки діям підпільників, диверсійних і розвідувальних груп, не зійшов за цей час з миколаївських стапелів. А при звільненні Миколаєва від окупантів в березні 1944 р. немеркнучий подвиг зробили 68 моряків-десантників під командуванням К.Ф. Ольшанського. На місці звідки десантники відправлялися в тил ворога встановлений плавучий знак (мал.1). Це був єдиний випадок в історії Великої Вітчизняної війни, коли всі учасники однієї бойової операції були удостоєні звання Герою Радянського Союза, більшість - посмертно.

28 березня 1944 року Миколаїв був звільнений військами 3-го Українського фронту. Всі суднобудівельні заводи Миколаєва - базу суднобудівельної промисловості на півдні України - ворог зруйнував вщент. Але вже 25 квітня 1944 року старе суднобудівельне підприємство - завод їм. 61 комунара - міста знову заробило.

У 1947 року приступили до будівництва нового могутнього суднобудівельного заводу "Океан", який став в лад в 1952 році. Майже одночасно з ним в Миколаєві закладається ще один могутній завод - Південнотурбінний (ЮТЗ), призначений для виготовлення суднових турбін. До 1948 року були повністю відновлені всі суднобудівельні заводи, почалася споруда кораблів і судів.

З Миколаєвом пов'язані імена багатьох видатних людей, що знайшло своє відображення в пам'ятниках міста, назвах його вулиць, площ і скверів. Тут служили і працювали адмірали А.С. Грейг і М.П. Лазарев, першовідкривач Антарктиди Ф.Ф. Беллінсгаузен і творець тактики флоту броненосця адмірал Г.И. Бутаков, герої оборони Севастополя часів Кримської війни адмірали П.С. Нахимов і В.А. Корнілов, укладачі “Атласу Чорного моря” брати М.П. і Е.П. Манганарі і автор 4-млосного видання “Оповідь про російську землю” генерал-майор А.Д. Нечволодов, член-кореспондент Петербурзької Академії наук, перший директор першої на Півдні України Миколаївської обсерваторії К.Х. Кнорре і творець першою в світі морської газотурбінної установки С.Д. Колосов. Саме у Миколаєві В.І. Даль, знаходячись на військовій службі, приступив до створення “Тлумачного словника живої мови великороса”.

Місто, що присвятило своє життя суднобудуванню, не може не бути романтиком. Тому не дивно, що перший морський перехід був здійснений миколаєвцями ще в 1848 р. Тоді адміральська яхта “Ореанда” відправилася з міста навколо Європи в Крондштат і, вигравши головний приз парусних гонок, тим же шляхом повернулася назад. На іншій яхті-“Ікар”, сконструйованою і побудованою студентами і співробітниками Миколаївського суднобудівельного інституту (тепер Миколаївський технічний університет ім. С.О. Макарова), миколаївська команда у складі 7 чоловік (капітан - почесний громадянин Миколаєва Б.С. Неміров) вперше на Україні в 1987 р. здійснила кругосвітнє плавання. Можливо, “Ікар” був одним з перших миколаєвців, кому вдалося прорвати “залізну завісу” секретності і допомогти місту розкритися назустріч великому світу.

Миколаїв відкритий миру для партнерства і співпраці і вірить в свою щасливу зірку - малу планету (8141) Nikolaev = 1982 SO4, яка була відкрита Кримською Астрофізичною обсерваторією і названа в його честь.


2. Суднобудування і судноремонт - головна область промисловості

2.1.1 Загальна характеристика галузі

У структурі промисловості Миколаєва основне місце займає машинобудування і металообробка, серед яких виділяються такі області, як суднобудування і енергетичне машинобудування. Промислові підприємства міста забезпечують до 50% об'ємів продукції суднобудування України, понад 90% державного виробництва газових турбін, 80% глинозему - сировини для виробництва алюмінію.

Головна область - суднобудування - представлено в Миколаєві трьома найбільшими суднобудівельними заводами, які здатні будувати і поставляти кораблі будь-якого типу. Це підприємства ГАХК "Чорноморський суднобудівельний завод", ГП "Суднобудівельний завод імені 61 комунара" і ВАТІВ “Дамен Шип'ярдс Океан". Основною продукцією цих могутніх підприємств є танкери, сухогрузи, рефрижератори, траулери, навалювального суду, плавучі готелі і військові кораблі різноманітних типів.

Кліматичні умови дозволяють займатися виробництвом практично цілий рік. Місто розташоване в помірно-континентальному кліматичному поясі. Середньорічна температура повітря складає 10,8 градусів Цельсія. Вітер переважно північно-східний (18,7%) і південний (13,8%). Максимальна швидкість вітру - 20 м/с, тривалість штилю складає 0,3%.В середньому на рік доводиться 56 туманних днів. Навігація 275 днів в році

Також суднобудування в Миколаєві представляють і інші підприємства, які хоч і поступаються трем основним гігантам у своєму роді, але є важливими об'єктами в своїй галузі (табл. 1).

Таблиця 1. Підприємства суднобудівельної індустрії

Назва підприємстваПродукція підприємства
1ГАХК «Чорноморський суднобудівельний завод»Будівництво і ремонт судів військового і цивільного призначення. Судноремонт.
2ГП «Суднобудівельний завод їм. 61 комунара»Будівництво і ремонт судів військового і цивільного призначення.
3ВАТ «Дамен Шипярдс Океан»Будівництво судів різних типів: контейнеровози, комбіфрейтори, танкери, багатоцільові судна, буксири, баржі. Судноремонт. Устаткування і матеріали для комплектації судів: профільні і зварювальні матеріали, спеціальні труби, керамічеськіє підкладки, матеріали забарвлень.
4ВАТ “малярно-ізоляційне підприємство “Веселка”Струменеве очищення і фарбування металевих поверхонь інженерних споруд, монтаж ізоляції, виконання масляних і керамічних покриттів. Виконує комплекс робіт по захисту металоконструкцій.
5ВАТ «Ингулиця»Виробництво трансформаторів і дроселів малої потужності для апаратури спеціального призначення і побутової техніки. Джерела живлення і перетворювачі напруги для обчислювальної техніки радіоелектронної апаратури.
6ВАТ «Суднобудівельний завод «Лиман»Будівництво малотоннажних судів: траулерів-сейнерів, риболовецьких ботів, парусний-моторних яхт і катерів, плавсооруженій і плавучих причалів. Судноремонт.
7ВАТ «Миколаївська малотоннажна верф»Споруда і обслуговування технічно складних малотоннажних судів.
8ВАТ «Суднобудівельна верф «Меридіан»Докові судоремонтні роботи, будівництво судів, виготовлення виробів суднового і машинобудівного призначення
9ВАТ Завод «Металіст»Будівництво малотоннажних судів.
10ТОВ проектний-виробниче підприємство «Мехпромтранс»Виробництво (без ремонту) підйомного і такелажу устаткування
11ВАТ «Транзас Україна»Виготовлення, монтаж і постачання електро- і радіо-устаткування на судна.