Скачать

Аграрна політика Білорусі

позитивне сальдо у зовнішньоторговельній діяльності по підприємствах Мінсільгосппроду в 2008 році оцінюється в 630 млн. доларів.

За виробництвом в розрахунку на душу населення основних видів сільськогосподарської продукції, крім зерна, Білорусь на нинішньому етапі розвитку посідає перше місце серед країн СНД, з виробництва м'яса зрівнялася з Німеччиною, а молока - приблизно вдвічі перевищує основні розвинені в аграрному відношенні країни Європи та США.

У першому півріччі нинішнього 2009 року виробництво промислової продукції в агропромисловому комплексі Білорусі виросло в порівнянних цінах на 10,7% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року за даними Міністерства сільського господарства і продовольства Білорусі.

Приріст обсягів промислового виробництва в зернопереробної галузі склав 12,4% до відповідного періоду минулого року, хлібопекарської - 9,1%, м'ясної - 12,7%, молочної - 8,3%, машинобудівної - 28%, льонообробний - більше 30%.

Співвідношення запасів готової продукції і середньомісячного обсягу виробництва промислової продукції за вказаний період склало 64,3%, що на 5,7% більше в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. При цьому в молочній галузі рівень запасів продукції зріс до 78,2%, зернопереробної - до 66,9%. У той же час протягом червня нинішнього року в м'ясній галузі запаси скоротилися в порівнянних цінах практично на 10 процентних пункту, їх рівень склав 48,5%.

Організації Мінсільгосппроду ведуть роботу по збільшенню поставок молочної та м'ясної продукції на експорт. Основним споживачем цієї продукції, як і раніше, виступає Росія. У нинішньому році в прогнозні баланси попиту і пропозиції на м'ясо та м'ясопродукти, молоко та молокопродукти Союзної держави внесені зміни за структурою та обсягами поставок окремих видів білоруської продукції на російський ринок. Так, по м'ясу і м'ясопродуктах обсяги експорту збільшено на 30 тис. т за рахунок нарощування поставок яловичини. У червні-грудні 2009 року білоруські підприємства планують поставити в Росію 27,1 тис. т олії тваринного, 65,8 тис. т сирів і сиру, 1,1 тис. т сухого знежиреного молока.

У січні-травні нинішнього року організації Мінсільгосппроду Білорусі поставили на експорт продукції на суму 623,8 млн. доларів, що становить 98% до січня-травня 2008 року. Темп зростання експорту перевищив темп зростання імпорту на 18,7 процентного пункту. За п'ять місяців зовнішньоторговельне сальдо за Мінсільгосппроду склалося позитивним у сумі 295,5 млн. доларів і виросло на 32,6% в порівнянні з аналогічним періодом 2008 року.

2.1 Характеристика агропромислового комплексу Стародорожського району

Агропромисловий комплекс району представлений 14 сільськогосподарськими організаціями, двома заводами з переробки сировини - Стародорожскій виробнича ділянка відкритого акціонерного товариства (далі - ВАТ) «Слуцький сироробний комбінат», комунальне виробниче унітарне підприємство «Стародорожський плодоовочевої завод», і однією обслуговуючою організацією - ВАТ «Стародорожський райагросервіс ». Три господарства, що знаходяться на території району, - товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) «Профітагро», ТОВ «Агрофірма« Фалічі »і ТОВ« Шапчіци-агро »- передані у відання організацій-інвесторів м. Мінська згідно з Указами Президента Республіки Білорусь від 19 березня 2004 р. № 138 і від 14 червня 2004 р. № 280. Одна організація веде сільськогосподарське виробництво на правах філії «Підсобне сільське господарство« Сінегово »ВАТ« Стародорожський райагросервіс ». Юридичний статус 9 господарств - сільськогосподарські виробничі кооперативи (далі - СВК). Одна організація функціонує у формі комунального сільско господарського унітарного підприємства (далі - КСУП) «Пруси». Крім цього, на території району розташовані землі 5 селянських (фермерських) господарств.

Товарне виробництво сільськогосподарської продукції в районі ведеться на 48,1 тис. га сільгоспугідь, з них 28,7 тис. га ріллі (59,7%), 19,2 тис. га лучних угідь (40%), 0,2 тис. га садів (0,3%). Бал кадастрової оцінки сільськогосподарських угідь складає 26,2, в тому числі ріллі 28,1. За механічним складом в ріллі найбільшу питому вагу мають супіщані ґрунти - 46%. Піщані ґрунти займають 33% ріллі, 21% - торф'яно-болотні. Середньорічна чисельність працівників сільськогосподарських організацій у 2008 р. склала 2141 людини.

Товарна продукція тваринництва становить більше 86% у сукупному обсязі виручки від реалізації, тому досягнутий рівень виробництва даної галузі багато в чому визначає фінансово-економічний стан сільгосп організацій. В якості основних факторів розвитку тваринництва в 2009 році виступають: зміцнення кормової бази, нарощування поголів'я худоби, створення необхідних умов утримання тварин за рахунок проведення реконструкції приміщень. На зимово-стійловий період 2009-2010 рр.. заготовлено 49 тис. тонн кормових одиниць трав'яних кормів, або в середньому по 20,2 ц к. од. на 1 умовну голову. За 10 місяців 2009 р. чисельність ВРХ збільшилася на 618 гол. до аналогічного періоду 2008 р., у тому числі корів - на 315 гол. Телят отримано в кількості 9911 гол. Разом з тим, є реальні резерви в плані нарощування чисельності поголів'я тварин. Ще не на належному рівні організована робота з відтворення дійної череди - у розрахунку на 100 корів і телиць за 10 міс. отримано по 73 телят, у той час як за аналогічний період 2008 р. - 81 голова.

Поліпшення умов утримання тварин на дорощуванні та відгодівлі дозволило забезпечити середньодобові прирости молодняку